Gabinet rodzinny
Gabinet dostosowany dla
osób niepełnosprawnych

Nowy gabinet, otwarty
w 2013 roku

Parking przy gabinecie

Zapraszamy:

poniedziałek - piątek: 9.00 - 13.00
poniedziałek oraz środa: 16.00 - 18.00
inne terminy po wcześniejszym
uzgodnieniu telefonicznym
Dokument bez tytułu

Oferta

Profilaktyka stomatologiczna

Profesjonalne zabiegi higieniczne zapobiegają powstawaniu chorób zębów i przyzębia (tkanek otaczających ząb) zwłaszcza próchnicy i paradontozy, poprzez walkę z płytką nazębną będącą ich główną przyczyną. Służą także poprawie estetyki. Aby cieszyć się zdrowym uśmiechem, zabieg profesjonalnego usuwania kamienia nazębnego i osadu należy powtarzać co pół roku.

Scaling (usunięcie kamienia nazębnego i złogów)

Kamień nazębny stanowi nie tylko problem natury kosmetycznej, ale przede wszystkim zagrożenie dla zębów i dziąseł. Pozostający na zębach kamień, szczególnie ten poddziąsłowy, stanowi siedlisko niebezpiecznych bakterii i doprowadza do stanu zapalnego dziąseł i przyzębia, w efekcie, którego następuje ich zanik i odsłonięcie korzeni zębów (parodontoza). Czyszczenie zębów ma na celu nie tylko usunięcie wszystkich złogów i ewentualnych przebarwień, ale również poprawienie stanu higieny jamy ustnej i efektu estetycznego uzębienia. Zabieg usuwania kamienia wykonujemy mechanicznie przy użyciu skalera ultradźwiękowego.

Piaskowanie zębów

Piaskowanie zębów jest to usuwanie drobin kamienia nazębnego i osadów znajdujących się na powierzchni zębów, powstałych po kawie, herbacie, papierosach, niedokładnym myciu zębów. Najpierw jest usuwany gruby kamień nazębny przy pomocy skalera ultradźwiękowego, a potem drobny kamień i osad przy użyciu piaskarki. Piaskarka szwajcarskiej firmy EMS - stabilna dysza rozpylająca strumień z łatwością usuwa z zębów przebarwienia czyniąc je białymi i błyszczącymi. Starannie przemyślana długość, kąt oraz zakrzywienie dyszy pozwala strumieniowi dotrzeć do każdego fragmentu powierzchni zęba.

Fluoryzacja

Fluoryzacja jest zabiegiem polegającym na pokryciu powierzchni zębów preparatem fluorowym. Lakier fluorowy wbudowując się w szkliwo, chroni je przed działaniem kwasów obecnych w jamie ustnej, zwłaszcza w trakcie jedzenia i picia. Zabieg wzmacnia powierzchnie szkliwa i uodparnia je na działanie próchnicy.

Impregnacja zębów mlecznych / lapisowanie

Lapisowanie to technika, polegająca na nasączaniu powierzchni zęba, roztworem azotanu srebra, stosuje się ją w przypadku, gdy większa część powierzchni zęba mlecznego jest już mocno zniszczona przez próchnicę i nie da się założyć wypełnienia. Lapisowanie pozwala zatrzymać próchnicę, a jednocześnie ocala ząb przed usunięciem. Ząb warto ratować, bo przedwczesne usuwanie zębów mlecznych grozi późniejszymi wadami zgryzu.

Kamień nazębny

Kamień nazębny trzeba zdejmować, co najmniej raz w roku albo częściej według potrzeb pacjenta. Nie jest to przyjemny zabieg i można go wykonać w znieczuleniu. Najczęściej do usuwania płytki i kamienia nazębnego stosujemy ultradźwiękowe oczyszczanie zębów. Po usunięciu kamienia, zęby trzeba wypolerować gdyż na chropowatych powierzchniach łatwiej tworzyłby się nowy osad. Do czyszczenia zębów służą szczoteczki tradycyjne, szczoteczki elektryczne, szczoteczki międzyzębowe, nici dentystyczne, taśmy. Na języku też gromadzą się bakterie - jeżeli tył języka jest pokryty żółtym nalotem warto go ściągać szczoteczką lub skrobaczką. Na zakończenie higieny jamy ustnej warto skorzystać z płynów. Zapobiegają one próchnicy, odkładaniu się płytki bakteryjnej, paradontozie, pomagają odświeżyć oddech, wzmocnić szkliwo a nawet wybielić zęby.

do góry

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza zajmuje się zapobieganiem oraz leczeniem skutków najbardziej rozpowszechnionej choroby zębów, jaką jest próchnica. Obecnie leczenie ubytków próchnicowych stało się całkowicie bezbolesne. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów, może być wykonane w bardzo estetyczny sposób, przywracając zębom ich naturalne właściwości.

Badanie stomatologiczne

Podczas pierwszej wizyty w gabinecie lekarz wykonuje dokładny przegląd jamy ustnej i zębów oraz przeprowadza wywiad z pacjentem w celu jak najpełniejszego zrozumienia przyczyn zgłoszenia się na wizytę oraz zapoznania się z potrzebami i oczekiwaniami pacjenta. Pacjent otrzymuje informacje na temat stanu własnych zębów, różnych możliwości leczenia oraz wstępny kosztorys. Leczenie i odbudowa zniszczonych próchnicą tkanek zęba. Niestety, czasem pomimo mycia zębów oraz dbania o higienę jamy ustnej bakterie wygrywają z zębami. Powstaje ubytek tkanek zęba. Aby zapobiec dalszemu zniszczeniu struktury szkliwa i zębiny konieczne jest usunięcie próchnicy. Gdy usuniemy próchniczo zmienione tkanki zęba, miejsce w którym była próchnica wypełniamy specjalistycznym materiałem. Potocznie Pacjenci nazywają to "założeniem plomby".

Odbudowa zęba materiałem światłoutwardzalnym

Wypełnienie kompozytowe jest tym, co pacjenci zwykli potocznie nazywać białą plombą. Po oczyszczeniu zęba z próchnicy, lekarz uzupełnia brakujące tkanki zęba wypełnieniem pozwalającym przywrócić w sposób maksymalnie zbliżony do naturalnego stanu pierwotny kształt i kolorystykę zęba. W gabinecie proponowane są Państwu wysokiej klasy wypełnienia estetyczne, które imitują naturalne, zdrowe zęby.

Znieczulenia

Znieczulenia zapewniają bezbolesność podczas zabiegu, są skuteczne i bezpieczne - zarówno dla kobiet w ciąży, dzieci, jak i pacjentów ze schorzeniami serca.

do góry

Stomatologia estetyczna

Stomatologia estetyczna zajmuje się poprawą wyglądu zębów i twarzy. Stomatologia estetyczna to szeroka gama usług stomatologicznych, skierowana do najbardziej wymagających pacjentów. Piękne i zdrowe zęby przyczyniają się do wyższej samooceny i dodają pewności siebie w relacjach międzyludzkich. Stomatologia estetyczna obejmuje wszystkie działy stomatologii. Z zabiegów wpływających na estetykę zębów proponujemy Państwu m.in:

Licówki z materiału światłoutwardzalnego

Licówki mają wygląd cienkich nakładek kompozytowych, które przykleja się na przednie powierzchnie zębów. Pozwalają wyeliminować wszystkie estetyczne niedoskonałości zębów dotyczące koloru, kształtu czy położenia zęba w łuku. Licówka w skuteczny sposób pokrywa wszelkie przebarwienia, plamy a nawet pozwala na zmianę koloru na bielszy. Jest świetnym rozwiązaniem jeżeli chcemy zamknąć przerwy między zębami (najczęściej tyczy się to jedynek) czy skorygować ząb, który wystaje z łuku lub posiada znaczne ubytki na przedniej powierzchni.

Inlay i onlay

Inlay i Onlay to kosmetyczne wypełnienia w koronie zęba, które stosuje się w przypadku dużych ubytków. Stanowią one alternatywę wypełnienia w zębie wykonanego metodą tradycyjną. Wykonuje się je w pracowni protetycznej na podstawie pobranych wycisków. Inlay i onlay mają wiele zalet. Są trwałe, estetyczne i odporne na ścieranie. Odbudowany ząb wygląda bardzo naturalnie i może nadal spełniać swoje funkcje szczególnie dzięki precyzyjnej odbudowie kształtu anatomicznego.

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów w gabinecie lampą Beyond, gdzie zastosowano innowacyjną technologię LightBridge, która jest połączeniem światła halogenowego ze światłem diodowym, czego rezultatem jest wytworzenie intensywnego światła, które dzięki 150 000 światłowodom oraz zastosowaniu specjalistycznych filtrów optycznych likwiduje wszelkie szkodliwe ciepło oraz promieniowanie podczerwone i ultrafioletowe.

do góry

Stomatologia dziecięca

Dziecko należy do wrażliwych pacjentów, żywo reagujących na wszelkiego rodzaju bodźce - tak psychiczne jak i fizyczne. Wizyta u stomatologa wiąże się zawsze z uczuciem lęku, a przykre przeżycia z takich wizyt dziecko pamięta długo. Wynikiem tego może być lęk przed zabiegiem stomatologicznym w wieku dojrzałym.

Umiejętne postępowanie lekarza wobec dziecka jest bardzo istotne. Lekarz powinien umieć zmniejszyć lęk u małego pacjenta, co usprawni interakcje lekarz-pacjent, a to w przyszłości wpłynie na efektywność leczenia. Ważny jest również życzliwy stosunek lekarza do dziecka i informowanie go o przebiegu leczenia.

Nie bez znaczenia jest także rola rodziców i opiekunów. Nie powinni oni straszyć dziecka przed zabiegiem, przekazując nieświadomie swojej negatywnej postawy wobec leczenia stomatologicznego. Aby zminimalizować lęk stomatologiczny, należy już około drugiego roku życia oswoić dziecko z instrumentaruim i otoczeniem w gabinecie stomatologicznym. Służy temu tak zwana wizyta adaptacyjna, będąca formą zabawy, nie połączona z żadnymi zabiegami leczniczymi, ale przyzwyczajająca dziecko do współpracy z lekarzem. Duże doświadczenie w pracy z dziećmi pozwoli nam na zminimalizowanie u nich obaw związanych z leczeniem stomatologicznym, zapewni zdrowe zęby mleczne i piękny uśmiech.

Pedodoncja - leczenie stomatologiczne dzieci

Pedodoncja jest działem stomatologii zajmującym się profilaktyką oraz leczeniem zębów dzieci. Głównym celem pedodoncji jest zapobieganie powstawaniu problemów w obrębie jamy ustnej, dlatego też bardzo ważne jest, aby dziecko już od najmłodszych lat znajdowało się pod stałą opieką stomatologiczną celem wykluczenia potencjalnych problemów.

Wizyta adaptacyjna

Z własnego doświadczenia wiemy, że pierwsza wizyta dziecka jest najważniejsza, ponieważ rzutuje na całe późniejsze nastawienie do leczenia. Na pierwszej wizycie demonstrujemy dziecku instrumenty i aparaturę. Dziecko może zapoznać się z aparaturą, pomanipulować przyciskami konsoli i zaznajomić się ze wszystkim, co go interesuje, oczywiście pod okiem naszego personelu.

Wypełnienie w zębie mlecznym

Wbrew obiegowym opiniom zęby mleczne trzeba leczyć tak samo, jak zęby stałe. Dziecko może samodzielnie wybrać kolor wypełnienia, a po zabiegu na ekranie monitora ogląda swojego kolorowego ząbka. Kolorowe wypełnienia zachęcają dzieci do współpracy z lekarzem i odwracają uwagę dziecka od zabiegu, który przestaje być stresującym przeżyciem, a staje się ciekawą i pouczającą zabawą. Po wizycie każdy z naszych małych, dzielnych pacjentów otrzymuje nagrodę.

Lakierowanie zębów lakierem flourowym

Lakierowanie lakierem fluorowym jest zabiegiem profilaktycznym mającym na celu wzmocnienie szkliwa zębów i zwiększenie jego odporności na próchnicę. Im więcej fluoru jest wbudowanego w strukturę szkliwa, tym bardziej jest ono odporne na demineralizację pod wpływem kwasów produkowanych przez bakterie próchnicowe.

Lakowanie zębów

Lakowanie jest zabiegiem polegającym na wypełnianiu bruzd i zagłębień na powierzchniach żujących zębów lakiem szczelinowym, który dzięki unikalnym właściwościom lepkości, dokładnie przywiera i wypełnia wszystkie szczeliny zęba. Wypełnienie szczelin zęba lakiem, zabezpiecza przed zaleganiem w nich resztek pokarmowych, które gromadząc się w bruzdach sprzyjają rozwojowi bakterii, a co za tym idzie próchnicy - już w początkowym okresie stałego uzębienia. Zęby po zabiegu lakowania powinno się kontrolować w gabinecie stomatologicznym co 6 miesięcy, gdyż w tych miejscach, gdzie uszczelniacz wypadł, wypłukał się czy uległ starciu należy ponowić lakowanie.

Impregnacja

Lapisowanie to technika, polegająca na nasączaniu powierzchni zęba, roztworem azotanu srebra, stosuje się ją w przypadku, gdy większa część powierzchni zęba mlecznego jest już mocno zniszczona przez próchnicę i nie da się założyć wypełnienia. Lapisowanie pozwala zatrzymać próchnicę, a jednocześnie ocala ząb przed usunięciem. Ząb warto ratować, bo przedwczesne usuwanie zębów mlecznych grozi późniejszymi wadami zgryzu.

Pielęgnacja zębów u dzieci

Zęby mleczne należy pielęgnować już od momentu pojawienia się pierwszego ząbka najlepiej rozpocząć profilaktykę poprzez zabawę. Wraz z dziećmi należy reguralnie czyścić zęby po posiłkach. Słodycze lepiej spożywać po posiłku, przed szczotkowaniem zębów, a nie jako przekąski przed posiłkiem. Nie uspokajać dziecka łakociami, nie podawać często słodzonych napojów. Od momentu, kiedy pojawi się pierwszy ząbek, dzieci powinny być badane przez stomatologa co 3-4 miesiące. Po ukończeniu 6 lat można zacząć stosować pastę do zębów z większą zawartością fluoru, w celu zapewnienia lepszej ochrony przed próchnicą.

do góry

Periodontologia

Główną przyczyną chorób tkanek przyzębia jest czynnik bakteryjny znajdujący się w płytce nazębnej. Bakterie inicjują proces zapalny, którego skutkiem jest powolne niszczenie tkanek wokół zęba. Dochodzi do stopniowej utraty kości i dziąsła. Na rozwój i postęp choroby mają także wpływ: uwarunkowania genetyczne, choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, osteoporoza), czynniki środowiskowe (np. stres, palenie tytoniu) nieprawidłowy zgryz i błędy jatrogenne (np. nawisające wypełnienia, źle wykonane uzupełnienia protetyczne).

Zapalenie przyzębia przebiega często bardzo skrycie i podstępnie, a jedynym objawem choroby może być krwawienie z dziąseł np. podczas szczotkowania. Innymi objawami są: zaczerwienienie lub (i) bolesność dziąseł, osad i kamień nazębny, nieprzyjemny zapach z ust, w zaawansowanych przypadkach ruchomość zębów. Niezmiernie ważne dla optymalnego leczenia i zahamowania choroby jest jak najwcześniejsze jej zdiagnozowanie.

Choroby przyzębia dotykają około 80% dorosłej populacji. Skuteczne zwalczanie periodontopatii jest możliwe wyłącznie przez połączenie działań profilaktycznych (optymalna higiena jamy ustnej) i leczniczych.

Do metod terapeutycznych w chorobach przyzębia zaliczamy:

Scaling - Mechaniczne oczyszczenie zębów jest podstawowym zabiegiem leczniczym. Usuwanie złogów nazębnych (przede wszystkim kamienia nad- i poddziąsłowego) jest wykonywane odpowiednim zestawem końcówek do ultradźwiękowego skalingu nad- i poddziąsłowego. Zastosowanie aparatów ultradźwiękowych nie uszkadza powierzchni korzenia, zapewnia dobry dostęp do trudnodostępnych miejsc, niszczy część bakterii, ma działanie utleniające, znacznie skraca czas zabiegu. Oczyszczenie zębów kończy polerowanie przy użyciu szczoteczek i gumek oraz odpowiedniej pasty, która oprócz środków ściernych i polerowniczych zawiera fluor i hydroksyapatyt zabezpieczający przed nadwrażliwością. Zabieg scalingu należy przeprowadzać systematycznie.

Piaskowanie - Większość przebarwień pochodzenia zewnętrznego (kawa, herbata, tytoń i inne) może zostać usunięta przy użyciu nowoczesnych aparatów: piaskarek. Piaskowanie polega na działaniu silnego prądu sprężonego powietrza, wody i dwuwęglanu sodu. Zabieg jest bezbolesny, pozwala uzyskać naturalną biel i idealną gładkość powierzchni zębów. W gabinecie stosowany jest bezpieczny system firmy. Czyszczenie odbywa się przy pomocy specjalnego proszku odpowiednio dobranego do prawidłowego usuwania osadów. Należy pamiętać, że po zabiegu zęby są całkowicie oczyszczone i pozbawione ochrony. Piaskowanie powinno być zakończone lakierowaniem (pokryciem warstwą lakieru z fluorem wszystkich powierzchni zębów). Po piaskowaniu należy wystrzegać się do 3 godzin picia kawy, herbaty oraz palenia.

W bardziej zaawansowanych stanach chorobowych stosowane są metody chirurgiczne:

Kiretaż - Zabieg polegający na dokładnym oczyszczeniu głębszych kieszonek przyzębnych. Jest wykonywany w miejscowym znieczuleniu. Wspomagany farmakologicznie (np. preparatem Chlo site) umożliwia optymalne leczenie kieszonek przyzębnych, zapobiega powtórnej kolonizacji bakterii w miejscach aplikacji, przyspiesza proces gojenia.

do góry

Endodoncja

Obecnie wiele zębów "skazanych" na usunięcie da się wyleczyć. Jest to możliwe dzięki wąskiej dziedzinie stomatologii zwanej endodoncją. Leczenie endodontyczne to nic innego jak leczenie kanałowe. Leczenie to w dużym uproszczeniu i nie zagłębiając się w szczegóły polega na usunięciu zainfekowanej lub martwej miazgi z komory i z systemu kanałowego korzeni zębów, mechanicznym i chemicznym opracowaniu tego systemu, a następnie szczelnym wypełnieniu materiałami specjalnie do tego celu stworzonymi.

Kluczem do sukcesu leczenia kanałowego jest mechaniczne i chemiczne oczyszczenie i poszerzenie kanałów korzeniowych na całej ich długości. Jest to możliwe dzięki specjalnie do tego celu stworzonym i ciągle udoskonalanym narzędziom kanałowym. Bardzo ważne jest, aby system kanałów był opracowany na całej jego długości. Dzięki urządzeniu zwanemu endometrem możemy zmierzyć długość kanału korzeniowego z dużą dokładnością. Jest tu wykorzystywane zjawisko różnej przewodności prądu elektrycznego przez tkanki zębowe i znajdujące się poza zębem. Dzięki endometrowi można przeprowadzić prawidłowe leczenie kanałowe u kobiet w ciąży, co z uwagi na szkodliwość promieni rentgenowskich musiało być odkładane do czasu rozwiązania. Liczne badania udowodniły, że powszechnie stosowana metoda pomiaru długości kanału korzeniowego oparta tylko na zdjęciu rentgenowskim jest bardzo często zawodna.

Po opracowaniu systemu kanałowego, oczyszczeniu a następnie jego osuszeniu przystępujemy do wypełniania kanału. Dopiero teraz możemy przystąpić do odbudowy korony zęba materiałami wypełnieniowymi lub bardzo często koroną protetyczną. Tak przeleczony ząb ma szansę służyć jeszcze przez wiele, wiele lat. Leczenie endodontyczne jest pracochłonne i czasochłonne. Wymaga specjalistycznego, drogiego oprzyrządowania oraz wiedzy i umiejętności.

Czasem zdarza się, że zęby wcześniej leczone kanałowo wymagają powtórnego leczenia. Objawem wskazującym na taką konieczność może być ból. Po powtórnym opracowaniu i dokładnym wypełnieniu systemu korzeniowego zęba kość odbudowuje się i zmiany oraz ból znikają.

do góry

Chirurgia

Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic przyległych. W ramach tej specjalności wykonywany jest cały szereg zabiegów wspomagających inne dziedziny stomatologii, np. endodoncję (resekcje wierzchołka korzenia), periodontologię (chirurgia przyzębia), protetykę (chirurgia przedprotetyczna), czy implantologię.

Konsultacja chirurgiczna

Usunięcie zęba, zwane fachowo ekstrakcją, jest zabiegiem, którego wykonanie musi być poprzedzone wnikliwym wywiadem lekarza z pacjentem, musi być też starannie zaplanowany i przeprowadzony. Zdarzają się sytuacje, gdy pacjent wymaga specjalnego przygotowania do zabiegu, lub też konieczne jest jego odroczenie ze względu na specyficzny stan miejscowy i ogólny.

Ekstrakcje

Ekstrakcja zęba (usunięcie, wyrwanie zęba) to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zęba z zębodołu przy użyciu odpowiednich narzędzi.

Ekstrakcje skomplikowane

O chirurgicznym usunięciu zęba mówimy wówczas, gdy w celu usunięcia zęba konieczne jest nacięcie dziąsła oraz usunięcie fragmentu kości wyrostka zębodołowego wokół korzeni zęba.

Chirurgiczne usunięcie zęba zatrzymanego

Ząb zatrzymany to ząb, który mimo zakończonego rozwoju pozostaje niewyrżnięty (może być całkowicie niewidoczny w ustach lub widoczny częściowo). Problem ten najczęściej dotyczy zębów mądrości. Chirurgiczne usuniecie zęba zatrzymanego jest zabiegiem bardziej skomplikowanym i wymaga więcej czasu niż zwykła ekstrakcja.

Wycięcie kaptura dziąsłowego

Zabieg polega na wycięciu fragmentu dziąsła pokrywającego koronę wyżynającego się zęba. Najczęściej wykonywany przy utrudnionym wyżynaniu się zębów ósmych.

Nacięcie ropnia

Ropień powstaje w przebiegu infekcji, rozwija się w wyniku aktywności bakterii, które znajdują dla siebie dogodne warunki w tkankach. Nasz system immunologiczny broni się przed obcymi drobnoustrojami wysyłając do ogniska zakażenia białe krwinki. Ropa to mieszanina żywych i martwych białych krwinek, enzymów i zniszczonych komórek miejscowych. Ropień powstaje w przypadku, gdy ropa nie ma gdzie odpływać. Ropień, który nie pęknie lub nie zostanie nacięty może doprowadzić do uogólnionej infekcji drogą krwi, co poważnie zagraża zdrowiu i życiu człowieka.

do góry

Protetyka

Protetyka to dział stomatologii, zajmujący się poprawianiem oraz odtwarzaniem prawidłowego układu zębów. Jest to niezwykle istotne ze względu na poczucie estetyki, jak również ze względu na odbudowę utraconych funkcji jamy ustnej, jak żucie czy mowa. Obecnie protetyka oferuje bardzo estetyczne i wygodne rozwiązania, takie jak mosty porcelanowe, protezy szkieletowe (również bezklamrowe z zasuwami, zatrzaskami, koronami teleskopowymi).

Wkłady koronowo-korzeniowe

Jeśli ząb jest zniszczony w takim stopniu, że nie rokuje nawet utrzymania korony protetycznej, należy umieścić w korzeniu tak zwany wkład koronowo-korzeniowy (potocznie nazywany sztyftem). Wkład koronowo-korzeniowy ma część korzeniową umocowaną w kanale korzeniowym zęba oraz część koronową, która wystaje w jamie ustnej i ma kształt zęba oszlifowanego pod koronę protetyczną. Materiał, z którego wykonuje się wkład, dobiera się pod kątem przyszłej korony. Może to być stal, złoto, tlenek cyrkonu (pełnoceramiczny) lub włókno szklane.

Korona metalowa lana

Korona protetyczna swym wyglądem przypomina czapeczkę zakładaną na ząb. Jej zadaniem jest wzmocnić ząb w sytuacji, gdy ubytek zęba jest tak znaczny, ze nie jest możliwe uzupełnienie tego braku standardowym wypełnieniem. W takiej sytuacji korona pozwala odtworzyć naturalny kształt i kolor zęba. Korona metalowa jest wykonywana ze złota lub stopów nieszlachetnych, stosowana jest bardzo rzadko, wyłącznie w sytuacjach w których istotna jest wytrzymałość korony, a nie jej funkcja estetyczna.

Korona porcelanowa na metalu

Korona porcelanowa na metalu z brzegiem estetycznym Rdzeń takiej korony stanowi stal stomatologiczna indywidualnie odlana dla danego zęba. Na tak przygotowaną podbudowę napala się porcelanę. Metal w takiej koronie nie jest widoczny, gdyż przykrywa go warstwa porcelany. Korony porcelanowe na metalu stosuje się zwłaszcza w odcinkach bocznych, do zębów przedtrzonowych i trzonowych.

Korona porcelanowa na złocie

Podbudowa korony jest wykonana ze złota, na które następnie napala się porcelanę. Złoto w ustach jest całkowicie niewidoczne, gdyż zakrywa jest porcelana. Wykonywanie koron na podbudowie złota jest zalecane w przypadku poddziąsłowego zniszczenia i złamania zęba, gdyż złoto charakteryzuje się właściwościami przeciwpróchniczymi.

Korona pełnoceramiczna

Korona pełnoceramiczna zapewnia doskonałą estetykę, nie do odróżnienia od zębów własnych. Podbudowa korony pełnoceramicznej jest wykonana z tlenku cyrkonu, który jest materiałem niezwykle wytrzymałym i przeziernym, podobnie jak zęby naturalne. Z tych względów korony pełnoceramiczne są bezsprzecznie najlepszym rozwiązaniem zwłaszcza do odbudowy zębów przednich.

Protezy akrylowe, szkieletowe, acetalowe, nylonowe

Proteza akrylowa jest uzupełnieniem protetycznym, które zastępują większą ilość brakujących zębów lub stosowana jest w bezzębiu. Nie jest montowana w ustach na stałe - można ją wyjmować - co nie jest rozwiązaniem komfortowym, ale w wielu przypadkach jedynym możliwym do zastosowania. Protezy można z grubsza podzielić na całkowite i częściowe Protezy całkowite - uzupełniają wszystkie zęby szczęki i/lub żuchwy (bezzębie). Protezy częściowe - uzupełniają od kilku do kilkunastu brakujących zębów.

Protezy szkieletowe

Protezy szkieletowe to protezy uzupełniające częściowe braki w uzębieniu, które z różnych przyczyn nie kwalifikuje się pod uzupełnienia mostami. Stanowią najlepsze rozwiązanie wśród ruchomych uzupełnień protetycznych. Dzięki szkieletowi wykonanemu z metalu są dużo cieńsze, mają dużo mniejszy zasięg w jamie ustnej - prawie nie pokrywają podniebienia - przy górnej protezie, ponadto mają lepsze utrzymanie - nie spadają, gdyż umocowane są na klamrach, nie uciskają dziąseł i podniebienia.

Szynoprotezy

W przypadku pacjentów z paradontozą wykonuje się szynoprotezy. Są to protezy szkieletowe uzupełniające braki zębowe i jednocześnie stabilizujące rozchwiane zęby. Mają one bardziej rozbudowane klamry, które trzymają zęby i nie pozwalają na ich nadmierne ruchy. Powodują spowolnienie a czasem zatrzymanie procesu utraty zębów zaatakowanych przez paradontozę. Te dodatkowe elementy trzymające są metalowe, ale umieszczone od strony wewnętrznej jamy ustnej, przez co są niewidoczne przy normalnym użytkowaniu protez.

Szyny relaksacyjne

Szyna relaksacyjna jest to specjalnie zaprojektowana, przezroczysta szyna przeznaczona do zakładania na górne zęby. Redukuje ona napięcie mięśniowe pozwalając tym samym uniknąć bolesności szczęk i stawów, sztywności karku, nadwrażliwości zębów oraz różnych rodzajów bólu głowy. Oprócz zmniejszenia bólu głowy, karku i szczęk można spodziewać się też poprawy jakości snu oraz większego rozluźnienia mięśni.

do góry

Medycyna estetyczna

Mezoterapia

Czym jest mezoterapia igłowa?

Mezoterapia igłowa jest niechirurgiczną metodą pozwalającą przywrócić skórze piękny, zdrowy wygląd. To jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych zabiegów regeneracyjnych. Procedurę przeprowadza lekarz.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg polega na bezpośrednim wstrzyknięciu w skórę niewielkich dawek substancji leczniczych w miejsca zmienione chorobowo. Skład dostarczanego koktajlu uzależniony jest od potrzeb pacjenta oraz rodzaju wykonywanego zabiegu. Wstrzykiwane leki to m.in.: kwas hialuronowego (nawilżenie skóry), kompleks witamin (wit. A, B i C), aminokwasy, kwasy nukleinowe, składniki mineralne i koenzymy. L-karnityna czy kofeina. Mezoterapia wykonywana jest za pomocąą specjaln specjalnych mikroigieł.

Jakie problemy skórne można rozwiązać przy jej zastosowaniu?

Mezoterapia jest wykorzystywana w celu odbudowy, odżywienia rewitalizacji, odmładzania, nawilzania skóry twarzy, szyi i dekoltu.

Jakie zapewnia efekty?

Dostarczane skórze substancje aktywne mają za zadanie pobudzić jej naturalne procesy regeneracyjne.Skóra bezposrednio otrzymuje porcje niezbednych składników do rewitalizacji,odmłodzenie i nawilżenia. Specjalne koktajle powodują blokadę impulsów komórkowych, które są odpowiedzialne za spalanie energii, przyswajanie tłuszczu oraz przyspieszanie krążenia.

Jak często należy powtarzać procedurę?

Ilość zabiegów zaleca lekarz w zależności od problemu i stanu skóry.

Rezultaty zabiegu widoczne są po wykonaniu jednego zabiegu ale najlepiej wykonać serię zabiegów przez okres od dwóch do czterech miesięcy. Przez dwa pierwsze miesiące powinno się wykonywać zabieg raz na dwa tygodnie. Dla utrzymania efektów zaleca się wykonywanie zabiegu raz na miesiąc przez okres mniej więcej sześciu miesięcy. Regularne stosowanie mezoterapii igłowej, przynajmniej 3-4 razy w roku zapewni młody wygląd skóry i zabezpieczy przed starzeniem się skóry. Młodość skóry,jej witalność i gładkość uzysakmy przez regularne stosowanie mezoterapii i peelingów.

Co będziesz odczuwać po zabiegu?

Po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona, widoczne są również depozyty preparatu w formie kulek pod skórą.Skóra wchłania preparat i depozyty znikają po kilkunastu godzinach. Dłużej utrzymują się w okolicach oczu i szyi.Nie polecamy zabiegu przed ważnnym spotkaniem czy „wielkim wyjsciem“ .Bezpieczny okres na całkowite wyrównanie skóry to 5 dni.

Czy procedura wymaga specjalnych przygotowań?

Przed zabiegiem należy przeprowadzić standardową konsultację z lekarzem aby zalecił odpowiedni dla danego problemu preparat.Zalecamy znieczulenie miejscowe maścią Emla przed zabiegiem.Czas znieczulania to 30-50 minut.

Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzania zabiegu?

Zabieg nie może być wykonywany w przypadku alergii, cukrzycy, stanów ropnych i zapalnych skóry, opryszczki oraz u kobiet w ciąży i osób źle tolerujących iniekcje.

do góry

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy nie jest kwasem lecz polisacharydem, który naturalnie występuje w ludzkim ciele – głównie w skórze. Cząsteczki kwasu hialuronowego zanikają wraz z upływem lat. Kwas hialuronowy wykorzystywany do wypełnienia zmarszczek jest preparatem syntetycznym, dzięki czemu zmniejszone zostaje ryzyko wystąpienia objawów alergii. Zabieg wypełnienia zmarszczek skupia się na dostarczeniu zastępczego źródła kwasu hialuronowego, w celu przywrócenia satysfakcjonujące nawilżenie tkanek skóry, które jest niszczone przez załamania skórne, powstałe na skutek ekspresji twarzy.

Przebieg zabiegu

Zawsze pół godziny przed zabiegiem, na dane miejsca aplikujemy kremem EMLA, który w swoim składzie posiada środek znieczulający. Preparaty służące do wypełniania zmarszczek, w swoim składzie zawierają usieciowany kwas hialuronowy. Najczęściej ma on postać krystalicznego, bardzo plastycznego i elastycznego żelu, który po wprowadzeniu do skóry wypełnia zmarszczkę, dając bardzo naturalne efekty. Preparat podawany jest cieniutką i elastyczną kaniulą lub igłą przez co zmniejszone zostają doznania bólowe.

Kwas hialuronowy wprowadzony w linie zmarszczki lub w usta, wiąże wodę i wygładzaja zmarszczki zwiększając objetośc danej okolicy. Sam zabieg wypełniania zmarszczek trwa na ogół nie dłużej niż 30 minut. Efekt wypełnienia można zaobserwować natychmiast po zabiegu. Zabieg wypełniania zmarszczek nie wyłącza pacjenta z codziennego życia ze wzgledu na błyskawiczny efekt bez okresu rekonwalescencji.

Wypełniacze stosuje się w celu powiększenia ust oraz usunięcia bruzd nosowo-wargowcyh, zmarszczek wokół ust, doliny łez oraz modelowania owalu twarzy. Stosowane wypełniacze mają różną gęstość i stosujemy różne produkty w zależności od indywidualnego problemu pacjenta i okolicy, którą chcemy wypełnić.

Wypełniacze zmarszcze najlepiej sprawdzają się w:

  • wygładzaniu linii w okolicy ust i nosa (zmarszczki palacza, marionetki, bruzdy nosowo wargowe)
  • powiększaniu i poprawie kształtu ust
  • wypełnianie dolin łez
  • redukowaniu linii śmiechu
  • liftingu wolumetrycznym twarzy
  • wypełnianiu policzków
Przeciwwskazania
  • Ciąża i karmienie piersią
  • Nadwrażliwość na kwas hialuronowy
  • Stany zapalne i infekcje skóry (trądzik lub opryszczka), zmiany ropne
  • Skłonność do bliznowców
  • Choroby układu immunologicznego
  • Choroby wywołane przez paciorkowce
  • Immunoterapia
Objawy niepożądane

Niezwykle rzadko mogą wystąpić poniższe działania niepożądane:

  • ból, obrzęk i zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia materiału - objawy te znikają w przeciągu 3 dni
  • krwiak w miejscu iniekcji – może utrzymywać się do tygodnia
  • w przypadku skóry wrażliwej świąd
  • nadwrażliwość w miejscu wstrzyknięcia
  • sporadycznie obrzęk utrzymujący się kilka tygodni
Po zabiegu niewskazana jest ekspozycja na słońce, korzystanie z solarium, sauny, basenu przez okres ok. tygodnia.

do góry

Botox

Zabiegi z użyciem botoxu są zabiegami ostrzykiwania, dzięki któremu możemy odmłodzić twarz poprzez czasowe zablokowanie przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego i rozluźnienie poszczególnych mięśni. W zabiegach wykorzystywana jest oczyszczona postać toksyny botulinowej typu A. Wstrzyknięcie odpowiednich, niewielkich dawek preparatu likwiduje i zapobiega zmarszczkom mimicznym wywołanym przez kurczenie się mięśni twarzy. W przypadku zmarszczek bardzo głębokich i mocno utrwalonych może zaistnieć konieczność uzupełnienia zabiegu przez wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym.

Jak działa Botox?

Po wprowadzeniu przez lekarza niewielkiej ilości preparatu w okolice zmarszczek mimicznych następuje neutralizacja działania neuronów, które odpowiadają za przesyłanie do mięśni impulsu do skurczu. Dzięki neutralizacji mięśnie nie działają przez okres od 6 do 8 miesięcy. W tym czasie skóra odpoczywa, zmarszczki wygładzają się, a mięsień „oducza” się skurczu – dając naturalny i wypoczęty wygląd.

Zabieg wykonywany jest przez lekarza i to wspólnie z nim ustalisz program zabiegowy odpowiedni dla Twojej skóry. Zabieg ostrzykiwania Botox'em zalecany jest w chwili powstania zauważalnych zmarszczek – tylko wtedy skutecznie można wygładzić skórę i powstrzymać ich dalsze pogłębianie się. Na wyraźniejsze bruzdy lekarz zarekomenduje większe dawki Botox'u oraz często niezbędny już wypełniacz.

Na jakie obszary twarzy jest polecany?

Botox doskonale sprawdza się w eliminacji zmarszczek mimicznych twarzy – tzw. kurzych łapek wokół oczu, zmarszczek palacza, zmarszczek na czole i bruzdy między brwiami (lwia zmarszczka). Ponadto można uzyskać efekt podniesienia opadających powiek czy uniesienia opadniętych kącików ust. Zabieg ostrzykiwania Botox'em łagodzi bruzdy na dekolcie i szyi oraz koryguje linię żuchwy.

Przebieg zabiegu

Zabieg wykonywany jest przez lekarza, który podskórnie - przy pomocy bardzo cienkiej igły - ostrzykuje wyznaczony obszar zabiegowy niewielkimi dawkami preparatu. Ból związany ze wstrzyknięciem jest minimalny, porównywalny z ugryzieniem przez komara, trwa ok. 20 minut.

W czasie wykonywania zabiegu będziesz czuć lekkie ukłucia. Choć zabieg jest praktycznie bezbolesny niektóre osoby szczególnie wrażliwe na ból decydują się na znieczulenie miejscowe.

Kiedy możesz się spodziewać efektów zabiegu?

Pożądany efekt, w zależności od wieku i stanu skóry, uzyskuje się w ciągu 3-10 dni od zabiegu.

Jak długo utrzymuje się efekt i jak często należy powtarzać procedurę?

Efekt zabiegu utrzymuje się od 6 do 8 miesięcy, przy kolejnych kuracjach czas działania, a co za tym idzie odstępy między kolejnymi zabiegami, wydłużają się. Po ustaniu działania preparatu zmarszczki na ogół nie są tak głębokie jak przed kuracją, jednak z biegiem czasu, jeśli nie będziesz kontynuować kuracji, skóra będzie się starzeć zgodnie z jej biologicznym wiekiem.

Jak postępować po zabiegu?

Zabieg na ogół nie pozostawia śladów. Zdarza się lekkie zaczerwienienie, które zwykle ustępuje po około godzinie. Po zabiegu możesz wrócić do pracy i codziennej aktywności. Musisz jednak pamiętać, że przez kolejne kilka tygodni nie rekomenduje się zabiegów wykorzystujących fale radiowe, głęboką podczerwień czy zabiegów laserowych. Osłabią one oraz skrócą czas działania preparatu.

Czy są polecane zabiegi dodatkowe?

Podczas konsultacji poprzedzającej zabieg ostrzykiwania Botox'em, lekarz zaproponuje zabiegi przygotowujące skórę do tej procedury sprawiające, że efekty będą jeszcze bardziej zadowalające. Na przykład u osób z dużą wiotkością skóry warunkiem przeprowadzenia zabiegu Botox'em będzie wcześniejsza głęboka rewitalizacja skóry mezoterapią igłową.

Czy są jakieś skutki uboczne?

Po zabiegu zdarza się lekkie zaczerwienienie i delikatne ślady po nakłuciach.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania Botox'u?

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu są: ciąża, stosowanie antybiotyków, stany grypowe, zaburzenia przewodnictwa nerwowo – mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona), zaburzenia krzepnięcia krwi i stosowanie leków antykoagulacyjnych (m.in.: aspiryna).

Kilka słów o bezpieczeństwie zabiegu:

Botox jest substancją sprawdzoną w licznych procedurach, a metoda spłycania zmarszczek wykorzystująca toksynę botulinową typu A należy do najbezpieczniejszych. Działa bowiem wyłącznie czasowo, a dodatkowo wykorzystuje się niewielkie ilości preparatu. Powtarzanie zabiegu ostrzykiwania nie skutkuje sumowaniem dawek w organizmie.

do góry

© Primo Medico. Wykonanie: strony internetowe słupsk